E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego
 Bory Niemodlińskie

Do Borów Niemodlińskich na grzyby

Dla Turysty

Opole ma to szczęśliwe położenie, że wystarczy pojechać tuż za miasto, by dotrzeć do sporych połaci leśnych.
Na tej niedługiej i łatwej trasie dojedziemy do gęstych Borów Niemodlińskich, pełnych grzybów i jagód. Dlatego szczególnie warto się tam szczególnie wybrać latem i jesienią, zabierając ze sobą kosz na dary lasu. Wycieczka spodoba się również miłośnikom opuszczonych i zapomnianych miejsc z ciekawą historią. Na trasie przejedziemy obok dwóch dawnych grodzisk piastowskich. Przejedziemy także obok lotniska w Polskiej Nowej Wsi, które zapisało się w trudnej i dramatycznej nieraz historii świata.

Szczegółowa mapa trasy:

Długość trasy: 35,5 km

Wycieczkę rozpoczynamy przy murach obronnych obok Katedry św. Krzyża. Przejeżdżamy przez most na Kanale Młynówka i dalej przez Most Piastowski nad Odrą i na jego końcu przechodzimy na drugą stronę ulicy wjeżdżamy na wał nad Odrą. Biegnie tędy trasa spacerowa, na której w weekendy bywa tłoczno. Dojeżdżamy do mostu kolejowego i tuż zanim skręcamy łagodnie w prawo, jadąc w stronę Parku 800-lecia Opola. Za parkiem wjeżdżamy na nową kładkę pieszo-rowerową nad Kanałem Ulgi. Przejeżdżamy nią i po chwili przecinamy asfaltową drogę. Kawałek dalej dojeżdżamy do ruchliwego skrzyżowania przy kościele św. Józefa w Szczepanowicach z charakterystycznymi dwoma wieżami.  Jedziemy cały czas prosto ulicą Wróblewskiego, a gdy ta skręca w prawo, my jedziemy dalej prosto aż do małego ronda, na którym skręcamy w lewo, w ul. Stawową. UWAGA! Do czasu oddania nowej kładki korzystajcie z objazdu przez most samochodowy nad Kanałem Ulgi i ul. Kwoczka (dzielnica Szczepanowice, trasa niebieska w Google Maps). Nasza trasa biegnie dalej pomiędzy nowymi osiedlami. Za nimi droga opuszcza miasto i skręca w prawo przy fermie kurzej. Przy kolejnej fermie, skręcamy w lewo, w polną drogę. Następnie skręcamy w pierwszą drogę w prawo, wjeżdżając do dzielnicy Chmielowice. Jedziemy ul. Sienną na skraju miasta i dalej prosto ul. Opolską. Po chwili mijamy wioskę Dziekaństwo i zaraz za nią dojeżdżamy do Domecka.

W Domecku mijamy restaurację Stary Dom i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w stronę Pucnika. Za wioską, po prawej stronie widzimy w pewnej odległości kępę drzew, pomiędzy którymi znajdują się pozostałości grodziska z XIII wieku z wciąż widocznymi pozostałościami dawnego wału. Dojazd rowerem jest tam jednak utrudniony. Przez Pucnik jedziemy cały czas prosto i na rozwidleniu polnych dróg za wioską skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do Ochodzy, na początku których droga pokonuje dwa zakręty (ul. Średnia) i dociera do skrzyżowania z drogą wojewódzką 429. Jedziemy prosto, w ul. Myśliwską i docieramy do drewnianego kościoła św. Marcina. Kościółek został wybudowany w 1702 r. i początkowo stał w pobliskich Komprachcicach. W  1941 r. przeniesiono go do Ochodzy. Pięćset metrów za kościołem skręcamy w lewo, w ul. Osiedle. Wyjeżdżamy z wioski i za mostem nad autostradą wjeżdżamy w Bory Niemodlińskie.

Bory Niemodlińskie to największy i najpiękniejszy obszar leśny na Opolszczyźnie. Są tu liczne obszary chronione, i rezerwaty przyrody. Leśne krajobrazy są różnorodne, a teren jest lekko pagórkowaty. Tutejsze drogi leśne niestety nie są zbyt dobrze oznaczone, bywają kręte, wyboiste i zarośnięte. Na niektórych z nich można się zgubić, ale jest też sporo prostych, szerokich i utwardzonych dróg, którymi łatwo się przemieszczać. Jeśli przyjechaliście tu na grzyby lub jagody, pewnie pobłądzicie na własną rękę po okolicy. Tutaj przedstawiamy najprostszą i najkrótszą trasę po Borach Niemodlińskich, biegnącą jedynie ich skrajem.

Za przejazdem nad autostradą, na pierwszym, dużym, leśnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Jedziemy prosto ok. 2,5 km, aż dojedziemy do asfaltowej szosy z parkingiem leśnym. Skręcamy w prawo i jedziemy rzadko uczęszczaną drogą do samochodów, łączącą Szydłów z Komprachcicami. Przejeżdżamy przejazdem pod autostradą i kilometr dalej, tuż przed wyjazdem z lasu skręcamy w lewo, w leśną drogę. Tuż po skręcie przejeżdżamy przez miejsce, w którym kiedyś znajdowało się kolejne grodzisko piastowskie. Pozostały z niego jedynie prawie niezauważalne ślady wałów ziemnych, ukryte w gęstwinie lasu. Kawałek dalej przejeżdżamy przez tory kolejowe i wyjeżdżamy z lasu obok lotniska sportowego w Polskiej Nowej Wsi. Można tu polatać samolotem, szybowcem lub skoczyć ze spadochronu. To również miejsce rozmaitych imprez plenerowych. Jedną z najciekawszych jest odbywający się w lecie zlot ciężarówek. Lotnisko nie zawsze kojarzyło się z tak przyjemnymi rzeczami. To jedno z miejsc, w których zaczęła się II wojna światowa. Właśnie z Polskiej Nowej Wsi, 1 września 1939 r. wystartowały bombowce Luftwaffe, rozpoczynając masowe naloty na ziemie polskie. W tamtych czasach istniała tu również szkoła lotnicza dla niemieckich pilotów wojskowych.

Przy lotnisku wjeżdżamy na asfaltową drogę i dojeżdżamy do wioski. Przecinamy prosto główną ulicę przy kościele i wyjeżdżamy z Polskiej Nowej Wsi ulicą Chróścińską. Zazwyczaj pusta droga prowadzi nas do Chróściny Opolskiej. Tu dojeżdżamy do drogi głównej i skręcamy w prawo. Po prawej stronie mijamy Park Dworski, do którego prowadzi długi, drewniany pomost. Za zakrętem dojeżdżamy do zabytkowej dzwonnicy przy kościele, gdzie zjeżdżamy z głównej drogi w lewo, w ul. Kościelną. Po chwili dojeżdżamy do przejazdu kolejowego, za którym skręcamy w prawo i drogą wzdłuż torów wracamy do Opola.

Po wjeździe do miasta jedziemy cały czas drogą dla rowerów wzdłuż ul. Niemodlińskiej. Przejeżdżamy przez most nad Odrą z piękną panoramą Starego Miasta i tuż za nim zawracamy ścieżką rowerową w stronę Odry. Bulwarami nad Odrą dojeżdżamy tam, gdzie rozpoczęliśmy wycieczkę i gdzie ją kończymy – do opolskiej Katedry św. Krzyża.

Autorem trasy jest Przemysław Supernak – podróżnik, bloger podróżniczy, pasjonat wycieczek rowerowych, organizator wypraw i współtwórca Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Rodowity Opolanin zafascynowany nie tylko dalekimi krajami, ale również swoim rodzinnym miastem i regionem. Mimo, iż poznał niejedno piękne miejsce na świecie, w którym wielu chciałoby się osiedlić, od urodzenia mieszka w Opolu, podkreślając, że to dla niego najlepsze miejsce do życia. Prowadzi w mediach społecznościowych fan page podróżniczo-turystyczny SuperGlob: www.facebook.com/superglob1

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja