E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego
O mieście

O mieście

Dla Inwestora

Opole jest 128-tysięcznym miastem wojewódzkim położonym na południu Polski w pobliżu Republiki Czeskiej (54 km do granicy) i Niemiec (240 km do granicy). W ramach 320 tys. Aglomeracji, Opole prowadzi ścisłą współpracę z wchodzącymi w jej skład gminami, nakierowaną na rozwój gospodarki i edukacji oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
Opole posiada dogodne i szybkie połączenia kolejowe, których gęstość dwukrotnie przewyższa średnią krajową. Również transport rzeczny jest ważną osią komunikacyjną miasta. Na rzece Odrze, w granicach administracyjnych gminy, znajdują się dwa porty rzeczne, wyposażone w basen, bocznicę kolejową oraz suwnicę przystosowaną do przenoszenia kilkusettonowych ładunków. Dostęp do miasta zapewnia doskonałej jakości sieć połączeń drogowych, a najważniejszą ich częścią jest międzynarodowy korytarz komunikacyjny Drezno-Kijów - autostrada A4. Dzięki autostradzie dotarcie do najbliższych międzynarodowych portów lotniczych we Wrocławiu (ok. 100 km) i Katowicach (ok. 110 km) zajmuję niecałą godzinę. Dodatkowo w odległości zaledwie 24 km od centrum miasta znajduje się lotnisko w Kamieniu Śląskim, które może przyjmować taksówki powietrzne oraz połączenia spoza regularnego ruchu lotniczego.
W samym mieście funkcjonuje sprawny system komunikacji publicznej, który dostosowywany jest do potrzeb inwestorów zarówno w zakresie lokalizacji nowych przystanków jak i częstotliwości kursowania autobusów. Rosnące znaczenie zyskuje również system rowerów publicznych, a 35% sieci drogowej w Opolu to strefy uspokojonego ruchu i drogi rowerowe (124 km).
Współczesne Opole to harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością, nauki z biznesem. To miasto akademickie. Tu powstają innowacyjne projekty, które znajdują zastosowanie w firmach krajowych i zagranicznych.

Dane kontaktowe
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja